Marzec 19 2024 09:01:27
Język
Nawigacja
Terrarium. Usprawnienia

 

      Poniższy artykuł ma na celu wprowadzenie pewnych usprawnień i usystematyzowanie już istniejących elementów konstrukcyjnych jak i urządzeń mechanicznych i elektronicznych. Ponieważ zaglądanie do poprzednich artykułów i jednoczesne czytanie tego było by mało wygodne, dlatego też postaram się nie odnosić do innych tekstów.

     Ponieważ nasze terrarium nie jest w stanie utrzymać szczególnych warunków klimatycznych w swoim wnętrzu, należy zamieścić w nim szereg urządzeń wspomagających. Są to: zraszacz, wentylator, ogrzewacz, oświetlenie. Każdy z tych elementów powinien być sterowany automatycznie. Poza automatyzacją każde z urządzeń powinno być włączane ręcznie, przynajmniej oświetlenie oraz zraszanie.

     Automatyzacja i sterowanie powyższymi urządzeniami możliwe jest dzięki sterownikom elektronicznym, zarówno tym dedykowanym jak i programowalnym. Ponieważ chcąc sterować klimatem w terrarium, zależnie od warunków w nim panujących, wymagany jest przynajmniej jeden sterownik dedykowany z czujnikami temperatury i wilgotności. Posiada on wyjścia przekaźnikowe, co pozwala sterować napięciem sieciowym ~ 220V. Będąc w posiadaniu dodatkowego sterownika z możliwością programowania - jesteśmy w stanie zaspokoić potrzeby każdego wymagającego posiadacza terrarium.

     Jak powinien działać układ wspomagający hodowlę motyli egzotycznych? Zacznijmy od ogrzewania. Rzadko temperatura przekracza 25-27 stopni, a zatem nie potrzebujemy urządzenia chłodzącego, posłuży nam tu pośrednio wentylator, który omówię później. Pozostaje nam tylko ogrzewanie w przypadku, gdy temperatura spadnie poniżej określonej wartości, w naszym przypadku od 20 – 26 stopni.

     Wentylacja ma na celu wietrzenie terrarium, aby co pewien czas wymieniać powietrze na świeże. Najlepszy rezultat uzyskamy montując dwa wentylatory działające w przeciwnych kierunkach – wydmuchujący i wciągający. Przy takiej konfiguracji otrzymamy możliwie krótki czas załączenia wentylatorów pozwalający na szybką wymianę powietrza, ale i powodujący mały skok pozostałych parametrów: temperatury i wilgotności. Jeśli chodzi o moment załączania wentylatorów możemy przyjąć, że będą się włączały co godzinę na 5 minut. Wystarczy to, aby wewnątrz terrarium utrzymywało się cały czas świeże powietrze. Jak już wspomniałem wyżej, takie ustawienie wentylatorów pośrednio wpłynie na schłodzenie powietrza.

     Wilgotność. Na zewnątrz terrarium waha się w granicach 20 – 70% w zależności od pogody. Jednak przez dłuższy czas nie przekracza ona 30%. Dlatego też układ czujnika i zraszacza jest jak najbardziej potrzebny. Zraszacz, poza podnoszeniem wilgotności ma na celu rozpylanie wody na kokony, jeśli planujemy wykorzystać terrarium w celach inkubacji. Działanie układu podnoszenia wilgotności powinno działać w sposób zapewniający bezpieczeństwo naszych podopiecznych, a zatem nie powinno „nawadniać” dłużej niż 5 - 10 sekund. Ów czas wystarczy do znacznego podniesienia wilgotności. Dlatego też najlepszą konfiguracją będzie włączanie zraszacza co pół godziny na 5 sekund, jeśli wilgotność spadnie poniżej określonej wartości na przykład 50%. Teoretycznie należy przyjąć, że w ciągu następnej „półgodziny” wilgotność wzrośnie powyżej naszego progu i zraszanie nie załączy się po raz kolejny. Należy tu wspomnieć o tym, iż zraszacz korzysta ze zbiornika z wodą. Stosując powyższe wskazówki wpłyniemy na dosyć ekonomiczne wykorzystanie wody ze zbiornika. Nie mniej jednak, jeśli zapomnimy o poziomie wody w zbiorniku, możemy doprowadzić do uszkodzenia pompy. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowaniem czujnika poziomu wody w zbiorniku w połączeniu z sygnałem dźwiękowym lub świetlnym.

     Oświetlenie. Zakładając, że nasze terrarium posiada podłoże inne niż pochodne drewna – w zasadzie nie ma potrzeby włączania światła co jakiś czas w celu eliminacji pleśni i grzybów. Stosując żarówki jako elementy grzejne – w zupełności nam to wystarczy. Pozostaje tylko zamontować zwykłe oświetlenie załączone manualnie.

     Wszystkie parametry regulowane są niezależnie, co oznacza, że jeśli wentylatory wychłodzą powietrze i obniżą wilgotność – zadziałają ogrzewanie i zraszacz. A zatem mamy pełną automatyzację, służącą do utrzymania odpowiednich warunków w terrarium.

 

Galeria: 600 x 400 | 1200 x 800Ilość kolumn: 3 | 4 | 5 | 6

Warning: Division by zero in /home/aurantiac/public_html/mojemotyle.vipserv.org/php/php_dane_gatunku.php on line 1278

Warning: Division by zero in /home/aurantiac/public_html/mojemotyle.vipserv.org/php/php_dane_gatunku.php on line 1278

Warning: Division by zero in /home/aurantiac/public_html/mojemotyle.vipserv.org/php/php_dane_gatunku.php on line 1278
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Aktualnie online
· Gości online: 1

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 170
AutoZone by Fusion-Style.Ro2,547,504 Unikalnych wizyt