Marzec 19 2024 06:22:26
Język
Nawigacja
Rozpinanie

Rozpinanie

 

Co jest potrzebne do rozpinania?

 

Szpilki

 

Pergaminowy pasek ułatwiający rozpinanie okazów

 

Rozpinadła

 

 

Obydwie części rozpinadła są nieco pochylone

 

 

Różne wielkości rozpinadeł

 

Jak rozpinać?

 

Przygotowanie stanowiska

 

      Pierwszy krok to przygotowanie rozpinadła. Należy dobrać odpowiednie rozpinadło do rozmiarów motyla ( głównie należy się tu skupić na wielkośći szczeliny ). Następnie przycinamy pergaminowe paski na odpowiednią długość. Końce przypinamy szpilkami lub taśmą klejącą na bocznej, szczytowej ściance rozpinadła (na zdjęciu od strony czarnego pudełka ze szpilkami). Podczas ustawiania pasków należy je nieco odsunąć od brzegów szczeliny co umożliwia układanie skrzydeł za pomocą igły preparacyjnej.

 

Przygotowanie rozpinadła

 

Motyl po uśpieniu

 

     Po uśpieniu osadzamy motyla na szpilce i umieszczamy w rozpinadle. Rozpinanie zaczynamy od górnych skrzydeł. Przesuwamy je wzdłuż rozpinadła, aż dolna ich krawędź utworzy z rozpinadłem kąt prosty. Problemem może być jedynie ustawienie dolnych skrzydeł. Należy zwrócić uwagę na fakt, że górny brzeg dolnego skrzydła jest blady i odróżnia się od pozostałej części skrzydła. Tak więc ustawienie jego polega na zakryciu tego "bladego" fragmentu. Cały proces rozpinania należy przeprowadzać ze szczególną ostrożnością, cały czas obserwując tułów motyla, aby nie uległ on obróceniu w okół osi szpilki. Jeśli będzie to konieczne, skrzydła można podnosić etapami, aby niwelować skręcenia tułowia. Należy również uważać, aby nie przebić skrzydeł. Moment nieuwagi może spowodować, że motyl z dziurą będzie kiepsko wyglądał na tle białej pianki w gablocie.

 

 

 

 

Rozpięty  motyl (Saturnia pyri - samiec).

 

 

Jak poradzić sobie z opadającym odwłokiem, jeśli mamy dosyć standardowej kulki z waty.

 

 

 

 

 

Na rozpinadle można rozpiąć kilka motyli, na zdjęciu 9 sztuk.

 

     Rozpinanie wielu motyli na jednym rozpinadle wymaga dużej wprawy. Należy tu kierować się pewnymi zasadami.

     - rozpinamy osobniki podobnej wielkości

     - rozpinanie zaczynamy od początku rozpinadła i umieszczamy po kolei kolejne okazy

     - należy zachować odpowiednią odległość od poprzedniego motyla, aby można było manewrować szpilką podczas rozpinania kolejnego osobnika

 

Jeszcze nieco o rozpinaniu. Poniżej przedstawiam kilka zdjęć zrobionych podczas całego procesu od uśpienia do umieszczenia okazu w gablocie. Zwracam uwagę na drobny szczegół różniący rozpinanie od poprzedniego sposobu. Na początku używam mocnego kartonu żeby podczas rozpinania cały okaz się nie obracał. W takim wypadku nie ma potrzeby etapowania podnoszenia skrzydeł. Zamiast igły preparacyjnej użyto tutaj pensety do układania skrzydeł. Gwarantuje to, że okaz nie zostanie uszkodzony.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Opisywanie okazu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Okaz rozpięty i umieszczony w gablocie. Jeśli w domu mamy dość sucho, to średnie pawice wyschną nawet w tydzień od rozpięcia.

Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Aktualnie online
· Gości online: 1

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 170
AutoZone by Fusion-Style.Ro2,547,346 Unikalnych wizyt