Marzec 19 2024 03:32:12
Język
Nawigacja
Książki o motylach
     Książek o motylach w języku polskim czy obcym pojawia się coraz więcej. Nie potrzebujemy wszystkich, żeby poczytać o motylach. W większości z nich pewne informacje się powtarzają, choć nie ukrywam, że czasem można dowiedzieć się o jakichś nowych faktach. Żeby przybliżyć Wam nieco zawartość paru książek pozwoliłem sobie na małą ich analizę. Oczywiście co jakiś czas będą pojawiały się nowe pozycje, gdyż pęd do wiedzy jest naturalną potrzebą człowieka.
Jedna pozycja z popularnej i dosyć bogatej serii. Pomimo swych małych rozmiarów - dosyć szczegółowa. Zawiera wprowadzenie do systematyki, opisy rodzin, budowy ciała motyli – słowem wszystko co należy wiedzieć, aby stwierdzić, że znamy się na motylach. Jest opatrzona kolorowymi zdjęciami imago, a u niektórych gatunków – również zdjęciami gąsienic i jaj. Bardzo poręczna i przydatna w terenie książeczka, która pozwala na szybkie rozpoznanie gatunku. Czasem jednak trudno o rozpoznanie „tego co właśnie leci”, a i nie wszystkie motyle Polski znajdują się w tej książce. Jednak podsumowując – jest to dobra lektura dla miłośników przyrody, dla tych, którzy chcą poznać świat motyli.
Kolejna książka to „Motyle” – lecz tym razem – świata. Jest to sporych rozmiarów opracowanie, które dosyć mocno wyczerpuje zagadnienia teoretyczne o motylach. Między innymi można poznać historię zbierania motyli, dowiedzieć się o współczesnych metodach hodowli i zbieractwa, a także o wielu cechach motyli, które wykształciły w sobie przez tysiące lat. Pozostała część książki to tablice z wybranymi zdjęciami motyli. Ułożenie rodzinami i uporządkowanie cechami charakterystycznymi znacznie upraszcza poruszanie się po tablicach i wyszukiwanie gatunków.      Dodatkowo na końcu książki umieszczono indeks rodzajowo-gatunkowy. Jest to książka dosyć szczegółowa i w pełni zaspokoi potrzeby wymagających motylarzy. Jednak należy ją traktować jako źródło wiedzy na temat motyli, a nie klucz do ich oznaczania.
     Przykładem książek – atlasów służących identyfikacji motyli Polski są – trzyczęściowa „Motyle” prof. Buszko, oraz Motyle Jerzego Heintze. Tutaj znajdziemy już dokładne opisy oraz ilustracje stadiów większości gatunków.      Atlas Jerzego Heintze zawiera dokładne opisy gatunków polskich motyli dziennych i nocnych. Oczywiście nie wyczerpuje ona zagadnienia całej rozpiętości gatunkowej, jednak sposób w jaki przedstawiono w niej każdy z gatunków, czyni ją wartościowym dziełem. Mamy tu opis oraz dokładne rysunki wszystkich stadiów gatunku. Na szczególną uwagę zasługują właśnie ilustracje "stworzone" wręcz z chirurgiczną precyzją co pozwala na łatwą identyfikację i oznaczenie.     
      Teraz chciałem przedstawić dwie interesujące pozycje obcojęzyczne. Pierwsza z nich to "Butterflies of west Africa". Świetny atlas dla profesjonalistów. Oczywiście zawiera gatunki motyli wystęujące w afryce. Składa się z dwóch części: tablicowej - gdzie mamy zdjęcia wszystkich imago, oraz części opisowej. Jak widać część tablicowa zawiera tylko zdjęcia oraz nazwy gatunków, natomiast w części opisowej mamy dokładne opisy gatunków oraz ewentualne rysunki pomocnicze. Na uwagę zasługuje fakt, że zdjęcia przedstawiają tylko połowę okazu co pozwala na znaczne zaoszczędzenie miejsca, a i fotografie mogą być większe i bardziej szczegółowe.          
     Kolejna książka to specjalistyczny przewodnik i zarazem klucz do oznaczania poczwarek motyli centralnej Europy. Układ książki jest podobny do poprzedniego atlasu. Jednak zamiast zdjęć mamy dokładne rysunki poczwarek i charakterystycznych ich elementów umożliwiających oznaczenie.      Część opisowa zawiera dokładny opis gatunku wraz z występowaniem oraz systematyką. Pozycja bardzo przydatna gdy znajdziemy poczwarkę w terenie a nie wiemy cóż to może być za gatunek.          
     Kolejna książka, którą chciałem opisać to motyle nocne Europy część 1. Jest ona w języku angielskim, nie przeszkadza to jednak zbytnio w jej zrozumieniu. Poszczególne gatunki opisane są dosyć dokładnie  wraz z mapkami ich występowania. Zdjęcia motyli bardzo dobrej jakości umieszczone są w środkowej części książki na specjalnym papierze. Ponadto, w książce znajdziemy sporo rysunków ułatwiających oznaczanie okazów.       
     A teraz całkiem dobra pozycja dla początkujących, którzy chcieliby na poważnie zacząć swoją przygodę z motylami. Książka "Motyle dzienne" posiada formę klucza do oznaczania gatunków, a zatem spełni również oczekiwania zaawansowanych motylarzy pomagając w oznaczeniu niektórych okazów. Zawarto w niej sporo kolorowych ilustracji ułatwiających szybką identyfikację motyli w terenie. Jak widać obfituje również w mapki występowania gatunków na obszarze Europy. Małe gabaryty i sposób oprawienia pozwala na zabranie jej tam gdzie chcemy.   
     Czasem zdarzają się książki, których wartość jest nie do ocenienia, mimo upływających lat od momentu ich wydania. Ta opisana poniżej zawiera wszystkie informacje na temat hodowli pawic. Od zagadnień ogólnych, po przez szczegóły opisuje każdy ze stadiów rozwoju. Podano również między innymi jak przerywać okres pauzy i synchronizować wykluwanie, parować, tworzyć hybrydy, usypiać, rozpinać i wiele innych. Książka jest napisana w języku angielskim, ale nie przeszkadza to w jej zrozumieniu. Zawiera około 250 stron.   
     Książka przedstawiająca motyle dzienne. Zawiera opis morfologii, stadiów rozwojowych, bionomii i ekologii. Ponadto dowiemy się o poznawaniu motyli i aspektach ekologicznych. Kolejna część tego opracowania to dokładne charakterystyki poszczególnych gatunków z mapami występowania. W końcowej części znajdują się kolorowe tablice prezentujące opisywane wcześniej osobniki.     
     Poniższa pozycja - nieco skromniejsza od poprzedniej - również opisuje pawice. Nie jest to może wyczerpujące dzieło, nie mniej jednak poruszono w niej większość aspektów dotyczących hodowli. Ponadto opisano dosyć szczegółowo i zilustrowano około 40 gatunków. Zawiera około 70 stron.     
     Po raz kolejny przedstawiam Wam mały atlas motyli Europy Środkowej. Opisano w niej około 300 ważniejszych gatunków nocnych i dziennych. Sposób przedstawienia w niej motyli przypomina układ z pierwszej tu omówionej pozycji. Polecam tą książkę ze względu na dokładne opisy i niepowtarzalne wręcz zdjęcia i ilustracje, co dotyczy nie tylko imago ale w przeważającej większości gatunków - również gąsienic. Publikacja ta ma 190 stron, a jej rozmiary pozwalają na zabranie jej w teren.     
         Kolejna książka w języku polskim. Tym razem jest to pozycja opisująca rodzinę papilionidae i zwiastująca całą serię o rodzinach motyli świata. Krótki wstęp zawiera podstawowe informacje na temat całej rodziny. W kolejnej części przedstawiono mapki występowania każdego z gatunków oraz wymieniono rośliny żywicielskie i podgatunki jeśli takie istnieją. Ostatnia część książki to tablice zawierające zdjęcia ponad 580 gatunków paziów. Zdjęcia z przyczyn technicznych nieznacznie zmniejszono, nie umniejsza to jednak wartości całego atlasu. W zasadzie cześć tablicowa przypomina fragment książki "Motyle" - Paul 'a Smart'a przedstawiający paziowate. Ładnie oprawiona i wydana - aż zachęca do oczekiwania na kolejne z rozpoczętej właśnie serii. Pozostaje tylko dodać - czekamy.
         Jeszcze jedna książka - przewodnik. Głównym jej założeniem jest pokazanie najpopularniejszych i najciekawszych motyli świata. Występujące w książce gatunki reprezentują większość rodzin. Początek to krótki wstęp na temat motyli, ich cyklu życia, zachowań, identyfikacji i ochrony. Najobszerniejsza część przewodnika to opisy gatunków. Przyjęto konwencję krótkiego opisu imago, gąsienicy oraz zachowań. Ponadto mamy dane o rozpiętości skrzydeł, środowisku, zasięgu i statusie występowania. Każdemu opisowi towarzyszy jedno zdjęcie imago, na które naniesiono mapkę występowania. Kolejna część książki zawiera krótkie opisy rodzin oraz słownik ważniejszych pojęć. Na końcu znajdziemy indeks rzeczowy. Bardzo ładnie wydana pozycja, dobrze oprawiona i okraszona niesamowitymi zdjęciami. Zawiera opisy około 140 gatunków. Całość złożona z ponad 250 stron. Polecam nie tylko początkującym :-).
         Jedna z ciekawszych książek ostatnich lat. Głównym przymiotem atlasu bionomii są niespotykanej wręcz jakości zdjecia makro każdego ze stadiów rozwojowych opisywanych motyli dziennych. Kolejnym ważnym aspektem jest uwzględnienie spostrzeżeń autora odnośnie życia, zachowań i rozwoju poszczególnych stadiów motyli - jak zapewnia autor - w większości nie publikowanych w innych źródłach. Opisano ponad 150 gatunków na ponad 300 stronach.
         Kolejna niesamowita książka. Zawiera obszerny wstęp opisujący motyle dzienne. Porusza zagadnienia systematyki, ewolucji, budowy ciała, zachowań, rozwoju, roślin żywicielskich, ochrony i wielu innych aspektów z życia motyli. Główną cześć książki stanowią bardzo dokładne i wyczerpujące opisy ponad 160 gatunków motyli polskich. Każdy z opisów zawiera informacje o cechach imago, siedliskach występowania, okresie lotu, zachowaniach, roślinach pokarmowych gąsienic, rozwoju, rozmieszczeniu oraz o zagrożeniach i ochronie. Wszystkie gatunki zostały dokładnie sfotografowane a nierzadko wzbogacone kolorowymi, pełnymi szczegółów rysunkami. Oprócz tego zamieszczono mapki występowania gatunku w Polsce, oraz - co jest rzadkością - graficzną informację odnośnie czasu występowania poszczególnych stadiów rozwojowych. Średnich rozmiarów książka zawierająca jednak ponad 300 stron i olbrzymią ilość wiedzy o motylach.
         Niniejsza pozycja nie wymaga specjalnego komentarza. Przeznaczona jest dla najmłodszych. Książka zawiera różne porady i ciekawostki, które sprawiają, że staje się bardzo wartościową pozycją dla początkującego motylarza. Co ciekawe, zastosowano tutaj klucz barwny dla gatunków, które wybrano. Dzięki temu łatwo można zidetyfikować napotkane w terenie motyle nie znając ich kształtu i zachowań.
         Angielsko - niemieckie wydanie książki, która stanowi doskonałe uzupełnienie biblioteki hodowcy pawicowatych. Podzielona jest na dwie części. Pierwsza to zagadnienia związane z hodowlą i wieloma jej aspektami. Przedstawia ciekawe zagadnienia nie opisywane wcześniej w innych książkach. Druga część, to taksonomiczny indeks - wszystkich poznanych dotąd gatunków pawic oraz ich roślin.
         Książka opisująca pawice regionu południowo-wschodniej Azji. Napisana w dwóch językach - angielskim i chińskim. Dosyć ciekawa pozycja jeśli chodzi o zakres gatunków oraz nazwiska autorów.
         Wszystko o rodzinie Attacus. Szczegółowe informacje o gatunkach poparte faktami i cytowaną literaturą. Język publikacji - angielski.
         Atlas pawic świata. Świetne zdjęcia wszystkich stadiów rozwojowych. Uzupełnienie przewodnika Franka Meistera.
         Ciekawa książka. Odświeżenie wiadomości o motylach z ujęciem nowych trendów w hodowli, czy metodach połowów. Szeroko omówiona charakterystyka motyli nocnych. Poza tym opisano preparowanie, tworzenie zbioru naukowego, fotografowanie oraz metody zbierania. Forma książki nawiązuje do wydania "Motyle dzienne Polski" tych samych autorów. Po wstępie i części opisowej mamy dokładne opisy gatunków z mapkami występowania, a na końcu odnajdujemy kolorowe tablice barwne. Zakres gatunkowy obejmuje kilka rodzin nocnych motyli większych (Macrolepidoptera). Wśród nich znalazły się Barczatki, Pawice, Zawisaki, Niedźwiedziówki i inne.
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Aktualnie online
· Gości online: 1

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 170
AutoZone by Fusion-Style.Ro2,547,228 Unikalnych wizyt