Marzec 19 2024 04:59:35
Język
Nawigacja
Fotografowanie. Makro

 

1. Co to jest makrofotografia?

 

          W przypadku kiedy fotografujemy małe i bardzo małe przedmioty, rośliny czy zwierzęta ( szczególnie owady) - wtedy mówimy, że mamy do czynienia z makrofotografią. O ile wykonywanie zdjęć pejzarzy i dużych przedmiotów nie wymaga żadnych specjalnych zdolności, to tutaj musimy wykazać się znajomością pewnych zależności, parametrów, wytrwałością i niezwykłym skupieniem. W zależności od rodzaju fotografowanych obiektów konieczne będzie dobranie i odpowiednie zestawienie elementów zestawu fotografującego tak, aby obiekt odpowiednio wypełniał kadr zdjęcia.

 

2. Parametry zdjęć makro

 

         Głębia ostrości - to głębokość, w obrębie której obiekty znajdujące się w kadrze są wyostrzone. Głębokość - a więc długość, mierzona po osi obiektywu. Przy robieniu zwykłych zdjęć głębią praktycznie się nie zajmujemy, jednak w przypadku zdjęć makro jest już ona bardzo ważna. Dzieje się tak dlatego, że fotografowanie z bliska narzuca nam rezygnację z autofokusu. Automatyczne ostrzenie najczęściej myli się, a w większości przypadków ustawia tam gdzie nie chcemy. W efekcie głębia ostrości obejmuje nie ten obszar co chcemy. Zrezygnowanie z autofokusu daje nam niejako pewien komfort, gdyż przy niektórych obiektywach pracuje on dosyć głośno i wolno. Poza tym, gdy nie złapie ostrości potrafi wykonać cały cykl ostrzenia i dopiero wtedy "złapać" ostrość. Przy zdjęciach, które trzeba szybko wykonać, było by to nie do zniesienia. Trzeba tutaj dopowiedzieć, że wykonując zdjęcie makro widzimy jedynie ostry punkt środka głębi. Można jednak podejrzeć całą głębię przy pomocy przycisku na korpusie aparatu.

 

          Czułość ISO - Czy to aparat cyfrowy, czy analogowy - zawsze mamy do czynienia z czułością, czyli wrażliwością - nazwijmy to - układu rejestrującego zdjęcie. W przypadku analogu jest to - klisza filmowa, w przypadku aparatów cyfrowych - matryca światłoczuła. Zajmiemy się jednak tymi drugimi. Czułość ISO stała się w końcu parametrem, który możemy dowolnie ustawić w ułamku chwili bez zbędnego wymieniania kliszy w ciemni. Dzięki temu jasność zdjęcia możemy odrazu sprawdzić, zarówno przed zrobieniem zdjęcia jak i po. Wyglądało by na to, że nie ma tutaj żadnych minusów. Ale nie jest to do końca prawda. Wszystko wychodzi na jaw, gdy próbujemy zrobić zdjęcie w słabym oświetleniu. Mimo doświetlenia lampą i zwiększeniu ISO na zdjeciu pojawiają się małe przebarwione punkty, czyli nie doświetlone piksele matrycy. To jest właśnie wada matrycy, która przy dużej czułości zaczyna "szumieć". Każdy model posiada własne szumy. Niektóre matryce szumią przy ISO 1600, a niektóre już przy 800. Warto wziąć to pod uwagę przy zwiększaniu czułości w momencie, kiedy rejestrujemy malutkie obiekty.

 

3. Aparat

 

          Lustrzanka - rodzaj aparatu z możliwością zmiany obiektywu. Fragment aparatu bez obiektywu nazywany "body" posiada całą automatykę, która ustawia parametry przez specjalne złącze w mocowaniu. Jednak zasadniczą cechą jest wykorzystanie lustra umieszczonego na linii między obiektywem i matrycą, które w momencie oglądania obrazu przez wizjer jest w pozycji opuszczonej. Obraz padający z obiektywu jest odbity od lustra i przekazany na matówkę i do wizjera, a zatem widzimy bezpośrednio to co "widzi" obiektyw. Wyzwolenie migawki powoduje podniesienienie lustra i odsłonięcie matrycy. Stąd w lustrzankach słyszymy charakterystyczny mechaniczny dzwięk podniesienia i opuszczenia lustra.

 

          Kompakt - najczęściej bez możliwości zmiany obiektywu. Obok podstawowych parametrów ustawianych także w lustrzance mamy możliwość powiększania, którym sterujemy z korpusu. Część obiektywowa nie posiada żadnych ustawień. Obraz widziany w wizjerze jest obrazem nierzeczywistym - wyświetlanym na wewnętrznym ekranie. Dlatego też trudniej o właściwe ustawienie ostrości bez wykorzystania autofokusu. Kolejna rzecz to praca w słabym oświetleniu jest bardzo niewygodna i często niemożliwa.

 

4. Obiektyw

 

          Część aparatu odpowiedzialna za przetworzenie obrazu do rozmiarów klatki filmowej lub matrycy. Do fotografi makro nadają się obiektywy o stałej ogniskowej 50mm, 100mm, 150mm i małym świetle 3.5, 2.8, czy nawet 1.4, które zachowuje stałą wartość. Auto fokus nie odgrywa tutaj tak dużego znaczenia, gdyż zdjęcia makro robimy tylko na "manualu". A zatem jesli posiada on jakieś wady - jest głośny, niedokładny - nie powinniśmy się tym przejmować. Pozostałe parametry wystarczą.

 

5. Pierścienie pośrednie.

 

          Co to jest pierścień pośredni? Można w uproszczeniu powiedzieć, że jest to dodatkowe wydłużenie obiektywu, a dokładniej - odsunięcie obiektywu od elementu rejestrujacego. Dzięki temu mniejszy fragment widziany przez obiektyw rzucany jest na matrycę - uzyskujemy wtedy powiększenie obrazu. Pierścień pośredni może zawierać przeniesienie automatyki aparatu bądź nie. Jednak ważne jest, aby pierścień pośredni posiadał taką możliwość. Ktoś powie - po co, skoro rezygnujemy z autofokusu? Nie zapominajmy jednak, że ustawianie wartości przysłony również wymaga tego "sprzęgła", inaczej nie będziemy mieli na nią wpływu co przy zdjęciach makro - odpada. Pierścienie pośrednie produkowane są najczęściej w zestawie po trzy. Każdy z nich posiada inną długość, np: 13mm, 21mm i 31 mm. Już widać, że możliwe jest kilka kombinacji wydłużenia ogniskowej o: 13mm, 21mm, 31mm, 34mm, 44mm, 52mm, 65mm. Ten szeroki wachlarz możliwości daje nam możliwość rozplanowania zdjęcia z dużą dowolnością. Zastosowanie pierścieni nie wpływa na pogorszenie parametrów zdjęcia, ponieważ nie posiadają one żadnych soczewek i do matrycy dociera ta sama ilość światła, ale ta, z tego fragmentu, który jest powiększany. Pozostała część wiązki światła jest pomijana nie mieszcząc się na matrycy. Dlatego też pozornie ilość światła jest mniejsza, ale fragment, który nas interesuje jej nie traci.

 

          Pierścienie pośrednie zwiększają możliwości powiększenia obiektywu makro. W przypadku obiektywu tele, np o ogniskowej 100 - 300mm, pierścienie przekształcają go w obiektyw makro tele. Obiektyw ostrzy na mniejszych odległościach, wykorzystując zakres niedostępny wcześniej. Okazuje się to przydatne przy fotografowaniu motyli na kwiatach, do których nie można podejść zbyt blisko. Odwzorowanie zostaje to samo, a to oznacza, że zyskujemy doskonałe narzędzie do fotografowania małych i ruchliwych obiektów. Podając przykład z życia: motyl o rozpiętości skrzydeł 3 centymetrów, uchwycony z odległości 3 metrów będzie zajmował 1/4 kadru. Jeśli ustawimy go w środku to mamy doskonałe zdjęcie, zważywszy na fakt, że w plenerze przy dobrym oświetleniu nie musimy się martwić o stabilność aparatu.

 

6. Lampa

 

          Przy zdjęciach makro prawie nie obejdziemy się bez lampy, która doświetla nam fotografowany obiekt. Im mniejszą rzecz fotografujemy, tym bardziej przeszkadzają nam cienie. Zawsze istnieje możliwość zbudowania białego ekranu w kształcie sześcianu bez jednej ścianki i umieszczenie w środku obiektu. Nie mniej jednak w większości przypadków będą one fotografowane w miejscach, których je zastaliśmy - a więc: na gałęzi, na ziemi, czy też zawisające w powietrzu. Jak poradzić sobie z cieniem? Najpierw trzeba sobie uzmysłowić jak ten cień powstaje. Otóż im mniejszy obiekt, który fotografujemy, tym bliżej niego znajduje się lampa. W stosunku do osi obiektywu kąt padania światła staje się coraz większy a obszar cienia zajmuje większą powierzchnię. Żeby wyeliminować ten efekt należy doświetlić obiekt umieszczając dodatkowe źródło światła po przeciwnej stronie obiektywu. Można użyć drugiej lampy zsynchronizowanej. Problemem będzie tylko dobranie odpowiedniego kabla, lub zestrojenie lamp za pomocą transmisji bezprzewodowej. Najbardziej efektywnym i ekonomicznym rozwiązaniem będzie lampa z okrągłym żarnikiem montowana bezpośrednio na obiektywie, co niweluje wszelkie cienie. W przypadku zastosowania kilku pierścieni pośrednich, tradycyjna lampa nie jest w stanie oświetlić planu z czym radzi sobie bardzo dobrze lampa okrągła.

 

7. Podsumowanie

 

           Powyżej przedstawiono elementy zestawu do makrofotografii. Ich wady i zalety dostrzeżemy wtedy gdy poznamy ich działanie w praktyce. Nie mniej jednak już z samego opisu łatwo stwierdzić czego będziemy potrzebowali do własnych celów. Warto powiedzieć, że dobry zestaw tego typu nie musi kosztować dużo, żeby robić dobre zdjęcia makro. Żeby jednak tak się działo potrzebne są pewne umiejętności i znajomość podstawowych zależności między parametrami aparatu. O tym jak robić dobre zdjęcia opowiem już niebawem.

 

8. Czym fotografuję

Aparat:

body Canon 450D + grip ( pionowe zdjęcia, dłuższa żywotność zasilania )

Obiektywy:

- Sigma 105 mm f/2.8 EX DG Macro

- Canon EF 100-300 mm f/4.5-5.6 USM

Pierścienie pośrednie:

- Zestaw pierścieni Delta 13, 21 i 31mm

Lampy:

- Canon Speedlite 430EX

- Macro Ring Flash Delta

 

Galeria: 600 x 400 | 1200 x 800Ilość kolumn: 3 | 4 | 5 | 6

Warning: Division by zero in /home/aurantiac/public_html/mojemotyle.vipserv.org/php/php_dane_gatunku.php on line 1278

Warning: Division by zero in /home/aurantiac/public_html/mojemotyle.vipserv.org/php/php_dane_gatunku.php on line 1278

Warning: Division by zero in /home/aurantiac/public_html/mojemotyle.vipserv.org/php/php_dane_gatunku.php on line 1278

Warning: Division by zero in /home/aurantiac/public_html/mojemotyle.vipserv.org/php/php_dane_gatunku.php on line 1278

Warning: Division by zero in /home/aurantiac/public_html/mojemotyle.vipserv.org/php/php_dane_gatunku.php on line 1278

Warning: Division by zero in /home/aurantiac/public_html/mojemotyle.vipserv.org/php/php_dane_gatunku.php on line 1278

Warning: Division by zero in /home/aurantiac/public_html/mojemotyle.vipserv.org/php/php_dane_gatunku.php on line 1278

Warning: Division by zero in /home/aurantiac/public_html/mojemotyle.vipserv.org/php/php_dane_gatunku.php on line 1278

Warning: Division by zero in /home/aurantiac/public_html/mojemotyle.vipserv.org/php/php_dane_gatunku.php on line 1278

Warning: Division by zero in /home/aurantiac/public_html/mojemotyle.vipserv.org/php/php_dane_gatunku.php on line 1278

Warning: Division by zero in /home/aurantiac/public_html/mojemotyle.vipserv.org/php/php_dane_gatunku.php on line 1278
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Aktualnie online
· Gości online: 1

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 170
AutoZone by Fusion-Style.Ro2,547,287 Unikalnych wizyt