Marzec 19 2024 05:43:10
Język
Nawigacja
Rośliny w hodowli motyli

Rośliny w hodowli motyli

 

      Rośliny a hodowla. Kiedy mówimy o hodowli motyli, a w szczególności karmieniu gąsienic, zawsze musimy zmierzyć się z problemem roślin. Niejako zawsze staramy się wybierać gatunek, dla którego zdobycie roślin pokarmowych - nie będzie problemem. W przypadku hodowli nieplanowanych - jesteśmy zobligowani do przynoszenia pokarmu z terenu.

Jeśli trzymamy kilka sztuk gąsienic w domu, to pozyskując rośliny z lasu czy parku, nie wyrządzimy żadnej szkody. Jednak jeśli ilość naszych gąsienic sięga kilkudziesięciu, taka hodowla może się okazać destrukcyjna dla środowiska. Gorąco polecam hodowcom zastanowić się nad tym, czy taka ilość gąsienic jest nam potrzebna. Zawsze możemy odstąpić część gąsienic znajomemu hodowcy, co wpłynie dodatnio na utrzymanie stanu roślinności.

Planowane hodowle, wymagają od nas przewidzenia ile będziemy jej potrzebowali, jakiej i gdzie będziemy ją trzymać. Wszystko zależy od gatunku motyla, im większy wachlarz roślinności tym lepiej dla nas. Napewno będzie nas tutaj ograniczała ilość miejsca jakie mamy w domu. Dobrze jest mieszkać w domu z własną działką wtedy problem miejsca mamy załatwiony - a rośliny możemy sadzić bezpośrednio do gruntu. W przypadku mieszkań w blokach pozostaje nam sadzenie roślin do doniczek i skrzynek. Zależnie od roślin i pory roku, możemy je trzymać na balkonie lub w domu. Trzeba jednak pamiętać, że różne rośliny wymagają odmiennych warunków. Jest kilka czynników, od których zależy utrzymanie potrzebnych nam roślin.

Jeśli nasze rośliny kupimy we właściwej wielkości - gotowej do karmienia, to naszym problemem jest to, gdzie je trzymać. Podlewanie i ich utrzymanie nie będzie sprawiało większych trudności.

Hodowle, do których rośliny hodujemy sami, są najbardziej zaawansowanymi. Oczywiście jeśli posadziliśmy ligustr jednego roku - to nadaje się on do hodowli w roku następnym. W każdym razie wiąże się to z wcześniejszym planowaniem hodowli.

Na czym hodować? Napewno wybierajmy rośliny, które sprawiają jak najmniej kłopotów. Jedną z takich roślin jest napewno ligustr.

Ligustr - jest to krzew, który dosyć szybko rośnie. Nie posiada może dużych liści i stąd jest "nieekonomiczny", ale napewno bardzo dobrze utrzymuje się w wazonie z wodą po ścięciu z krzaka. Daje nam to możliwość przyniesienia większej ilości gałązek, które w ciągu 2-3 tygodni sporo podrosną. Ligustr jako roślina posiadająca znikomą ilość toksyn doskonale nadaje się do karmienia wielu gatunków motyli, i daje dosyć dobre wyniki. Czasem nawet kiedy braknie nam roślin podstawowych, spokojnie można zmienić pokarm właśnie na ligustr. Nie należy jednak uznawać tego za regułę i lepiej prowadzić hodowlę na jednym gatunku rośliny.

 

 

Ligustr - najzwyczajniej w świecie - można zakupić w sklepie ogrodniczym. Im będzie to późniejsza pora roku, tym więcej będzie liści na krzaku. Sporych rozmiarów sadzonki sadzimy po kilka w donicy. Nie zależy nam na wyhodowaniu żywopłotu, tylko na utrzymaniu rośliny. Wystarczy, że będzie w ziemi i będziemy ją czasem podlewać.

 

Ziemniak - najbardziej znane warzywo, którego nie trzeba w zasadzie omawiać. Nie mniej jednak, gdyby ktoś zdecydował się na hodowlę A. atropos - pewne porady napewno się przydadzą. Sadzenie ziemniaków to sprawa prosta, ale jeśli chcemy osiągnąć szybki efekt, należy trzymać się pewnych zasad. Po pierwsze sadzimy ziemniaki stare, najlepiej kiełkujące. Jeśli nie kiełkują to wybieramy te, które mają najwięcej "oczek".

 

 

 

Najlepiej do sadzenia wykorzystać skrzynki balkonowe do kwiatów. Małe ziemniaki układamy w równych odstępach na skromnej warstwie ziemi. Jeśli nasze warzywo do sadzenia jest za duże można je przeciąć na pół. Ważne jest to, żeby odcinana część posiadała oczka lub kiełki. Zasypujemy wszystko warstwą ziemi. Pamiętajmy, aby ziemi nie było za dużo. Im dłużej będziemy trzymać rośliny w skrzynce, tym bardziej musimy być przygotowani na pojawienie się młodych ziemniaków. W zasadzie powinne być one wypychane w górę, jednak przy większej ilości ziemi będą powodowały "puchnięcie" skrzynki. Najlepiej po środku skrzynki usypać podłużny kopiec. Po tych czynnościach podlewamy całość wodą.

 

 

Po dwóch tygodniach z ziemi zaczną "wyglądać" młode pędy. Po 5-7 tygodniach wyrosną już nam sporych rozmiarów krzaki. Pamiętajmy jednak, że trzymając skrzynki w pomieszczeniu ciemniejszym, ziemniaki szybciej wzbijają się w górę.

 

 

 

Po wystawieniu skrzynki na zewnątrz spowodujemy, że liście zaczną się robić bardziej rozłożyste. Poniżej 7 tygodniowy krzak ziemniaczany.  Warto zauważyć, że podczas hodowli wymagana jest spora ilość roślin. Jednak na sam początek 2 - 3 tygodnie starczy nam jedna skrzynka. Na 2-3 tygodnie przed rozpoczęciem hodowli można posadzić kolejne skrzynki, ktróre się zazielenią do momentu ich użycia.

 

 

 

 

 

 

 

Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Aktualnie online
· Gości online: 1

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 170
AutoZone by Fusion-Style.Ro2,547,325 Unikalnych wizyt