Marzec 19 2024 07:23:25
Język
Nawigacja
Dla początkujących

Dla początkujących

 

     Nie uznaję siebie za autorytet w dziedzinie motyli, a pisząc tą stronę założyłem z góry, że taki dział jak ten nie powinien w ogóle powstać. Dlaczego? Otóż wszystkie informacje jakie znajdziecie na tej stronie, pozwalają na rozpoczęcie "przygody" z motylami. Ale... Sam kiedyś zaczynałem tą "przygodę" i wiem, że nie jest to takie proste. W rzeczywistości jednak, trudne wydaje się tylko na początku. Tak naprawdę ten, kogo motyle interesują - szybko się upora z większością "barier" jakie trzeba pokonać. A więc zaczynamy.

     Na początku musimy sobie powiedzieć w "jaki sposób" można się interesować motylami. Możemy zbierać, hodować i fotografować. Tak można ogólnie podzielić nasze zainteresowania. Mogą one istnieć niezależnie od siebie, jak i wszystkie razem. Zbieractwo wymaga również hodowli, aby pozyskać gatunki trudno dostępne z różnych względów. Czasem nawet hodowla jest wskazana, żeby nie dziesiątkować dziko żyjących populacji. Z hodowlą mamy również do czynienia, gdy chcemy fotografować gatunki mało dostępne lub po prostu żyjące w odległych zakątkach świata. Oczywistą rzeczą jest, że nie wszystkie motyle da się wyhodować, jak i nie wszystkie da się sfotografować. W miarę rozwijania się naszych zainteresowań sami stwierdzimy co tak naprawdę nas interesuje. Być może zajmiemy się wybranymi rodzinami, jak np: pawice ( saturniidae ), czy zawisaki ( sphingidae ) - a naszą pasją stanie się fotografia.

     Wychodząc na przeciw wszystkim początkującym motylarzom, przedstawię teraz po kolei - jak zacząć. Pierwszą rzeczą jaką się zajmiemy - to hodowla. Na pewno wszyscy wiemy, że hodowle mogą być łatwe i trudne, dlatego też jeśli chcemy zacząć hodować - wybierzmy "coś", co na samym początku nas nie zniechęci. Idealnym gatunkiem, który nadaje się do naszych celów to na przykład - Rusałka pawik ( Inachis io ).

Pierwszym krokiem w hodowli jest pozyskanie materiału hodowlanego - jak to zrobić? Mamy - wbrew pozorom - dużo możliwości. Wystarczy wybrać się w okolicach kwietnia i maja z kilka razy na tereny przyleśne, ruderalne, czy też łąki. Zabierzmy ze sobą siatkę (może być prymitywna - własnoręcznie zrobiona), słoik, parę platikowych pojemników (np: probówek itp). Rusałka pawik to motyl zimujący, a to oznacza, że będzie latał od momentu kiedy po zimie pojawi się parę ciepłych dni (marzec / kwiecień). Najlepiej złapać kilka sztuk motyli (bliżej końca kwietnia) w siatkę i zabrać do domu. Bierzemy również parę sztuk pokrzyw, które zachęcą samice do składania jaj. Oczywiście nie każdy motyl jest samicą, a nie każda samica ma co złożyć. Tak czy inaczej jest to prosty sposób na chybił - trafił; być może się uda. W takim wypadku po złożeniu jaj przez motyla umieszczamy je na wilgotnej ligninie i czekamy aż się wyklują. Trudniejszym sposobem jest poszukiwanie złożonych jaj. Problemem nie jest może wielkość jaj, tylko bardziej ich kolor. Do tego przychodzi jeszcze duża liczba pokrzyw wzrastających w tym czasie, a to oznacza żmudną pracę, prawie zawsze skutkującą poparzeniami i bąblami po ukąszeniach komarów. Trzecia metoda to szukanie młodych gąsienic. O ile jaj szuka się trudno, to z gąsienicami nie ma problemu - są czarne. Początkowo żyją gromadnie. Można je znaleĄć w charakterystycznym oprzędzie - co gwarantuje dużą liczbę młodych osobników. Czasem jednak w danym miejscu możemy spotkać rozproszone, dorosłe już gąsienice. Wydawałoby się, że połowa czasu hodowlanego jest stracona. Nic z tych rzeczy... Nikt przecież nie powiedział, że hodowla musi się zacząć od jaj.

Mamy materiał hodowlany - i co dalej? Złapane motyle powinny złożyć jaja... Z jaj powinny wykluć się gąsienice... A gąsienice umieszczamy w odpowienich do ich wielkości pojemnikach. Teraz wystarczy tylko codziennie dostarczać im świeże pokrzywy. Oczywiście - w miarę wzrostu nasze larwy będą jadły coraz więcej. Dlatego też należy pomyśleć o zmianie pojemników na większe, oraz dostarczaniu coraz większej ilości pokarmu. Należy w miarę możliwości pozbywać się odchodów i suchych roślin - dbając o czystość i zawsze świeży pokarm.

Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Aktualnie online
· Gości online: 1

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 170
AutoZone by Fusion-Style.Ro2,547,390 Unikalnych wizyt