Kwiecień 02 2020 23:14:37
Język
Nawigacja
Oświetlenie LED w terrarium

 

      Kolejna próba udoskonalenia terrarium - tym razem oświetlenie LED. Dlaczego? Mogą być dwie przyczyny. Albo trzymamy się uwczesnych trendów i bierzemy pod uwagę względy ekonomiczne, albo mamy konretny cel. Tym razem jest to jedno i drugie.

     A więc jaki jest powód stosowania takiego oświetlenia? Odpowiedź jest prosta - diody LED nie emitują ciepła, a przynajmniej nie w takiej ilości jak żarówki czy świetlówki. Kiedy potrzebujemy tak specyficznego oświetlenia? Otóż załóżmy sytuację, w której hodujemy gatunek motyla potrzebujący przedziału temperatur 20 - 24 stopni Celsjusza. Ponieważ temperatura pokojowa dochodzi do 24 - 25 stopni, a w przypadku pory zimowej dodatkowo doświetlamy terrarium - temperatura może wzrosnąć do 26 - 27 stopni. Oczywiście możemy stosować chłodzenie w postaci zamkniętych pojemników z lodem, które zmieniamy co 12 godzin lub częściej. Nie mniej jednak będą to znaczne wahania temperatur, a niedopilnowanie utrzymywanej temperatury może okazać się zabójcze dla gąsienic.

     W przypadku zastosowania diód unikamy dodatkowego nagrzewania się powietrza i szyb terrarium, co pozwala lepiej kontrolować schładzanie naszego "klimatu". Na rynku dostępnych mamy wiele możliwości od żarówek diodowych po panele. Najlepiej wykorzystać światło białe i ciepłe. Ilość elementów świetlnych należy dobrać doświadczalnie, gdyż zależeć ona będzie od paru czynników. Będzie to wielkość terrarium, gęstość roślinności oraz poziom oświetlenia poza terrarium.

 

Galeria: 600 x 400 | 1200 x 800Ilość kolumn: 3 | 4 | 5 | 6

Warning: Division by zero in /home/aurantiac/public_html/mojemotyle.vipserv.org/php/php_dane_gatunku.php on line 1278

Warning: Division by zero in /home/aurantiac/public_html/mojemotyle.vipserv.org/php/php_dane_gatunku.php on line 1278
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Aktualnie online
· Gości online: 1

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 168
AutoZone by Fusion-Style.Ro1,101,285 Unikalnych wizyt