Marzec 19 2024 15:02:34
Język
Nawigacja
Jak mierzyć motyle ?

         Jak na nasz ludzki rodzaj przystało porównujemy wszystko co biega, lata i pełza na tym świecie. Hasła pod tytułem: największy na świecie to... albo : najszybszy na świecie.. najcięższy etc. Motyle to dosyć zróżnicowana grupa owadów zarówno pod względem wielkości, kolorów jak i kształtów. Ta różnorodność powoduje, że trudno jest ustalić, który z wymiarów pokazuje właściwą rozpiętość skrzydeł. Obserwując ogólnie panujące zamieszanie można powiedzieć, że ową wielkość mierzy się na dwa sposoby. Pierwszy z nich – niejako uznany za właściwy w lepidopterologii – to pomiar dokonany na rozpiętym okazie imago. Drugi to taki, którego dokonujemy na okazie wzdłuż najdłuższej linii skrzydeł – zwykle górnych. Sposób pomiaru skrzydła pokazuje zdjęcie w galerii.

         Warto jest w tym momencie nie odsyłać czytelnika do lektury, tylko krótko nadmienić zasady ułożenia motylich skrzydeł podczas rozpinania. Pierwsza z nich to taka, że dolna krawędź przedniego skrzydła powinna tworzyć kąt prosty z osią symetrii rozpinadła. Ułożenie drugiego skrzydła należy „znaleźć”. Czasem imago posiadają wyblakły fragment na górnej jego części dosyć mocno odcięty. A zatem skrzydło ustawiamy tak, żeby ten fragment został przykryty górnym skrzydłem. Jeśli ten fragment nie występuje, to należy skrzydło ustawić tak, aby wyeliminować wszystkie nierówności w okolicy tułowia i dwłoka. Skrzydła powinny nachodzić na siebie zdecydowanie. Przykład rozpiętego imago podano poniżej w galerii. Nie jest to żadne odkrycie – tylko ustalenie pewnych zasad, które przydadzą się nam za chwilę.

         Jak już wspomniałem wcześniej, przy pomiarze rozpiętego imago mierzymy najszerszą cześć sylwetki. Zwróćmy uwagę na to, że przy „ogoniastych” okazach, największa szerokość może wystąpić na końcach ogonków. Co z tego wynika?

Analizując wszelkie rekordy rozpiętości motylich skrzydeł na naszej Ziemi łatwo jest się doszukać pewnych nieścisłości. Mówi się i pisze, że Attacus atlas osiąga 30cm. Być może, ale w przypadku kiedy mówimy o tak „małych” zwierzętach różnice kilku centymetrów nie mogą być pomijane. Tym bardziej, że używając „naszego, drugiego” sposobu pomiaru, to rzadko trafi nam się okaz o rozpiętości 27cm. To wcale nie oznacza, że osiąga 30 cm tylko 27. Po drugie właściwy pomiar wykonany pierwszym sposobem daje nam 22cm. Rekord, który odnotowano to ponad 26cm. Zważywszy na fakt, że takie giganty występują dosyć rzadko to nie ulega wątpliwości, że użyto pierwszego sposobu pomiaru. Gdyby użyto drugiego to z powodzeniem rozpiętość sięgnęła by 30 cm, co wyjaśnia powyżej odnotowany rekord. Być może zadziałał mechanizm, który stosujemy na przykład przy pomiarze rozpiętości ptasich skrzydeł. Czy ktoś rozpina im skrzydła do pomiaru? Nie – mierzy się najdłuższy możliwy odcinek między dwoma końcami skrzydeł. A zatem rozpiętość podajemy na dwa sposoby i tyle. Dzięki temu, a właściwie przez to, powstaje zamieszanie, w którym podaje się pewne wartości nie definiując jak okaz został zmierzony. A. atlas jak wiele innych gatunków może osiągać różne rozmiary. Od 12cm ( co pewnie niektórych czytelników zdziwi ) do tych, które podałem wyżej. Jeśli mówimy o tych skrajnych to informacja o sposobie pomiaru jest bardzo ważna. Wszelkie źródła naukowe podają rozpiętość mierzoną na rozpiętym okazie, natomiast w innych możemy się spotkać z mieszanym podejściem do sposobu pomiaru okazów.
(A. atlas: Badania przeprowadzone/udokumentowane przez Marka Hadley'a na serii hodowanych w Indiach osobników wykazały, że rekordowa rozpiętość samca wynosi 221mm, a samicy - 247mm)

Galeria: 600 x 400 | 1200 x 800Ilość kolumn: 3 | 4 | 5 | 6

Warning: Division by zero in /home/aurantiac/public_html/mojemotyle.vipserv.org/php/php_dane_gatunku.php on line 1278

Warning: Division by zero in /home/aurantiac/public_html/mojemotyle.vipserv.org/php/php_dane_gatunku.php on line 1278

Warning: Division by zero in /home/aurantiac/public_html/mojemotyle.vipserv.org/php/php_dane_gatunku.php on line 1278

Warning: Division by zero in /home/aurantiac/public_html/mojemotyle.vipserv.org/php/php_dane_gatunku.php on line 1278
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Aktualnie online
· Gości online: 1

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 170
AutoZone by Fusion-Style.Ro2,547,794 Unikalnych wizyt