Kwiecień 03 2020 00:24:57
Język
Nawigacja
Chemia i motyle

     Chemia jest obecna wszędzie i praktycznie niezastąpiona. Występuje w życiu codziennym, środkach piorących, zmywających, dezynfekujących, w żywności i we wszystkich gałęziach przemysłu. W entomologii również mamy kontakt z chemią z uwagi na pewne czynności, które są niezbędne do tworzenia zbiorów owadów, preparowania kopulatorów, larw i innych. Poniżej podaję kilka ważniejszych środków chemicznych, opisując ich wzory, skład, własności fizyko - chemiczne i zastosowanie. Mam nadzieję, że informacje te okażą się pomocne podczas pracy z nimi.
 
Octan etylu
Wzór chemiczny:
CH3COOC2H5
         Związek w postaci bezbarwnej cieczy, o przyjemnym zapachu. Lotny, łatwo palny, mało toksyczny. Działa drażniąco na oczy i drogi oddechowe. Stosowany w przemyśle perfumeryjnym oraz jako rozpuszczalnik różnych klejów, lakierów, tworzyw i żywic. Wpływa negatywnie na układ nerwowy zwierząt. W entomologii używany do usypiania owadów.
 
Paradwuchlorobenzen (
1,4-dichlorobenzen )
Wzór chemiczny:
C6H4Cl2
        Związek występujący w postaci stałej, krystalicznej. Stosowany jako środek dezynfekujący i odstraszający małe owady, np. mole. Dość lotny, słabo rozpuszczalny w wodzie. Potrafi sublimować w temperaturze pokojowej. W entomologii stosowany przy zabezpieczaniu zbiorów i podczas rozluźniania zakopertowanych motyli, jako środek przeciw powstawaniu pleśni.
 
Płyn pampela
Skład:
- 6 części formaliny (35%)
- 15 części alkoholu etylowego
- 2 części kwasu octowego lodowego
- 30 części wody destylowanej
        Mieszanina różnych związków chemicznych. Służy w entomologii do płukania i przygotowywania owadów w celu umieszczenia ich w środku konserwującym ( alkoholu ). Jego własciwości powodują, że preparaty w nim umieszczane są rozluźnione i elastyczne. Co więcej płukanie w płynie Pampela nie powoduje później odbarwiania owadów w samym alkoholu. Stosowany najczęściej do larw.
 
Formalina
Wzór chemiczny:
HCHO
        Nasycony roztwór wodny aldehydu mrówkowego 35 - 40 %. Bezbarwna, silnie toksyczna ciecz o drażniącym zapachu. Stosowana w przemyśle chemicznym, tworzyw sztucznych i gumy, oraz do produkcji papieru. Ścina białko; używana jako środek odkażający i antyseptyczny. Silnie bakteriobójcza. W entomologii do przechowywania preparatów biologicznych ( zwierzęcych i roślinnych ).  

 

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Aktualnie online
· Gości online: 1

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 168
AutoZone by Fusion-Style.Ro1,101,353 Unikalnych wizyt