Marzec 19 2024 06:53:40
Język
Nawigacja
Attacus atlas
Rodzina:  Saturniidae
Podrodzina:  Saturniinae
Rodzaj:  Attacus (Linnaeus, 1767)
Gatunek:  atlas (Linnaeus, 1758)
Nazwa polska
lub dosł. tłum.: 
 Pawica atlas
Nazwa angielska:  Atlas moth
Opis:  

      Gatunek najbardziej znany wśród hodowców. Ze względu na prostą hodowlę i największe skrzydła na świecie jest doskonałym materiałem dla początkujących, którzy mogą zacząć przygodę od "czegoś" ciekawego. Wiele źródeł, które opisują tego motyla, podają różne i sprzeczne informacje dotyczące wielkości. Rozpiętość skrzydeł - bo o niej mowa - osiąga u samic 300 mm, mierząc "po skrzydle". Dlatego też właściwa rozpiętość ( na rozpinadle ) będzie kilka centymetrów mniejsza (art. Jak mierzyć motyle). Należy tutaj wspomnieć, iż zdarzały się osobniki mierzące 330 mm, odnotowane w Himalajach. Należą one jednak do wielkich rzadkości, a takie fakty muszą być niestety cytowane z wcześniejszych opracowań i badań ( Allen 1993).

 

     Gatunek ten jest szeroko rozprzestrzeniony w tropikalnej części południowo - wschodniej Azji (mapa). Zróżnicowanie roślinności jak i warunków klimatycznych dla tak dużego zasięgu, skutkuje wieloma formami barwnymi, odcieniami i rysunkami na skrzydłach. Dzięki temu, że większość obszaru występowania to wyspy, duże znaczenie ma tu również odosobnienie populacji. Dosyć wyraźnym przykładem będzie tu np. forma z szerokimi ciemnymi przepaskami i równoległymi cieńszymi, różowymi paskami w pobliżu przezroczystych "okien" (powyżej, po lewej).

 

     Kokony tworzone przez ten gatunek są źródłem przędzy, która jest używana do produkcji tanich tekstyliów. Wielkość i wytrzymałość tych naturalnych tworów są dość imponujące. Dawniej używano ich na Taiwanie jako sakiewek. Było to możliwe dzięki rozcięciu kokonu wzdłuż i wszyciu w to miejsce suwaka. Czasem można spotkać w internecie zdjęcia prezentujące takie "rozwiązania". Oczywiście każdemu motylarzowi może się to kojarzyć z kokonem wielokrotnego użytku, który wymyślił sobie któryś pomysłowy hodowca. O zaletach takiego kokonu nie należy nikogo przekonywać, nie mniej jednak pochodzenie tego "pomysłu" jest zupełnie inne.

 

     Jako że mamy do czynienia z największą pawicą na świecie ( powierzchnia skrzydeł ok. 400cm kw. ), należy jeszcze wspomnieć o pochodzeniu samej jej nazwy. Zanim uporządkowano pewien bałagan w nazewnictwie obecny Attacus atlas był nazywany bardzo różnie. Mimo, że tylko kilka gatunków miało swoje konkretne pochodzenie nazwy, to i tak ich geneza nie jest jednoznaczna i opiera się na domysłach. Słowo Attacus najtrafniej "odczytał" Lemaire. Uznał, że może ono pochodzić od greckiego attakos, co oznacza - krab. Zasugerował, że wygięte końce przednich skrzydeł przypominają krabie kleszcze.

 

     Natomiast zwrot atlas najprawdopodobniej pochodzi od imienia Tytana z mitologii greckiej, według której został skazany na dźwiganie sklepienia niebieskiego. Atlas ma się kojarzyć z siłą i dźwiganiem tytułu największego na świecie. Zanim atlas stał się Atlasem, konieczne było uporządkowanie wszelkich nazw i zbadania oznaczonych materiałów przez wielu entomologów. Ostatecznie opinia ICZN ( ang. International Commission on Zoological Nomenclature ) - Międzynarodowej Komisji do Spraw Nomenklatury Zoologicznej ( op. 450 z 1957 r. ) jednoznacznie definiuje Attacus jako nazwę rodzajową, a atlas jako nazwę gatunkową najpopularniejszego motyla z tego rodzaju.

Czas lotu:  I - XII
Ilość jaj:  -
Rozpiętość skrzydeł [mm]:  M: 180 - 250, F: 210 - 300
Poczwarka,
rozmiar / waga. [mm]/[g]: 
 F: 58,0 x 24,0; M: 52,0 x 21,0
Rośliny: 
Bożodrzew gruczołowatyłac. : Ailanthus altissima
pl.   : Bożodrzew gruczołowaty
, Flaszowiec miękkociernistyłac. : Annona muricata
pl.   : Flaszowiec miękkociernisty
, Tungowiecłac. : Aleurites montana
pl.   : Tungowiec
... więcej po zalogowaniu
Polski
Łaciński
Rośliny polecane: 
Polski
Łaciński
Poziom trudności: 
Imago: attacus atlas attacus atlas
Mapa została wyłączona.
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Aktualnie online
· Gości online: 1

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 170
AutoZone by Fusion-Style.Ro2,547,367 Unikalnych wizyt