Kwiecień 06 2020 11:28:28
Język
Nawigacja
Identyfikacja

Identyfikacja

   

     Rozpoznanie gatunku motyla wcale nie jest rzeczą prostą. Oczywiście, niektóre z motyli - jak na przykład Inachis io w Polsce - nie można pomylić z innymi, pod warunkiem jednak, że na danym terenie inne podobne gatunki na pewno nie występują. A więc pierwszym poziomem rozpoznania jest wyeliminowanie możliwości zaistnienia gatunków podobnych - drugim natomiast - rozpoznanie naszego znaleziska z nazwy. Przy tym ostatnim pomoże nam wiedza lub właściwy atlas.

Czasami jednak zmienność kolorystyczna w obrębie rodziny i duże podobieństwa rysunków skrzydeł nie pozwalają na jednoznaczne stwierdzenie, czy złapany okaz jest danym gatunkiem. Do tego dochodzi jeszcze część utraconych łusek, co najczęściej dzieje się podczas łapania okazów w terenie. Co w takim przypadku? Na szczęście istnieją specjalne "klucze" pozwalające na oznaczenie konkretnego gatunku. Owe "klucze" to nic innego jak zeszyt lub atlas, który składa się z szeregu informacji i odnośników nakierowujących na dany gatunek. Klucze konstruowane są głównie dla rodzin. Jak to działa? Na początku mamy ogólne informacje, i w zależności od cech, które w nich wymieniono, odnośniki odsyłają nas do kolejnej strony z bardziej szczegółowymi cechami. I tak drogą eliminacji dojdziemy do właściwego gatunku.

W zależności od specyfiki samej rodziny i jej gatunków bywają motyle, których oznaczenie wymaga preparowania narządów wewnętrznych, a zatem jest to już dosyć zaawansowany proces, który może być wykonany tylko przez specjalistę.

Internetowa pomoc. Istnieją strony internetowe, które mają możliwość wyświetlenia np. małych obrazów motyli z danej rodziny z nazwami. Jest to też forma klucza, której użyć można do porównania wzrokowego. Zdarza się tak, że po zostawieniu najbardziej podobnych do siebie osobników, nie można jednoznacznie stwierdzić, który z nich jest tym właściwym. Wtedy należy się zapoznać ze szczegółowym opisem każdego z nich.

Klucze do oznaczania motyli Polski

 

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Aktualnie online
· Gości online: 1

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 168
AutoZone by Fusion-Style.Ro1,104,091 Unikalnych wizyt