Marzec 19 2024 08:02:20
Język
Nawigacja
Gdzie i jak kupić

Gdzie i jak kupić

 

     Ten dział nie powstał dlatego, że założyłem z góry, iż ktoś czegoś nie potrafi. Ma on służyć każdemu, kto chciałby pozbyć się przekonania, że najlepiej zrobić coś własnoręcznie lub samodzielnie znaleźć w lesie itp. Oczywiście pewne rzeczy da się obejść i naprawdę nie potrzeba nadludzkich - a przynajmniej - fachowych umiejętności, a materiały do hodowli pozyskać w terenie. Przecież hodowla nie musi się zacząć koniecznie od jaj, a siatka wcale nie musi wyglądać na profesjonalną. Nie mniej jednak w pewnym momencie zaczynają pojawiać się bariery, które trzeba przeskoczyć. A więc zaczynamy.

Tak się dobrze stało, że mamy internet. A dlaczego ? - to chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć. Praktycznie nie odchodząc od komputera można kupić i zobaczyć wszystko. A skoro kupić to mówimy o sklepach internetowych, których pojawia się coraz więcej. W naszym przypadku interesują nas dwa rodzaje sklepów: ze sprzętem entomologicznym i materiałem do hodowli. O ile te pierwsze nie przysparzają problemów, to te drugie napewno tak. Kupowanie "żywych towarów" zawsze wiąże się z ryzykiem - a w przypadku motyli - zależnym od wielu czynników.

Wbrew pozorom sklepów mamy na tyle dużo, że możemy wybierać, przebierając w jakości i cenie. Poniżej przedstawiam kilka sklepów ze sprzętem. Oczywiście są to przykłady, i nie należy ich traktować jako najlepsze - ale taką podstawową bazę, od której należałoby zacząć.

 

Entomon - doskonały sklep dla początkujących. Kupujący posiada swoje konto. Podczas zamawiania artykułów dostajemy "entopunkty", za które możemy później kupować.

Art Insect - kolejny sklep. Dobry kontakt i profesjonalne podejście do pakowania przesyłek. Po ostatnich zmianach przybrał formę sklepu internetowego. Rejestracja klienta dopiero w momencie składania pierwszego zamówienia.

Paradox - sklep dla profesjonalistów, na uwagę zasługuje szeroki wybór literatury i chemi entomologicznej.

     Trochę o kupowaniu materiałów hodowlanych. Na początek o tym, gdzie kupować. Po pierwsze - na giełdach, którym poświęciłem jeden z działów. Po drugie - na giełdach internetowych ( strony z ogłoszeniami kupna - sprzedaży, fora entomologiczne ). Wreszcie w sklepach komercyjnych.

 

 

O ile w tych ostatnich oferta jest jednoznaczna i dotyczy dwóch stadiów ( jajka, poczwarki ), to na giełdach możemy kupić również żywe gśsienice. Oczywiście są one odpowiednio zapakowane, np: w przezroczyste pojemniki wypełnione rośliną pokarmową w ilości wystarczającej na podróż do domu.

 

 

Przesyłanie gąsienic pocztą nie jest zalecane ze względu na ich bezpieczeństwo. Po za tym musimy pamiętać, że każde ze swoich stadiów ma swój określony czas. Idealną sytuacją jest, kiedy sprzedawca i kupujący dokładnie go znają.

Są gatunki motyli, których jajka zimują - nie jest jednak powiedziane, że można je bezkarnie trzymać w cieple przez okres zimowy. Oczywiście muszą się przemrozić, ale czas po którym się wyklują może wynosić już nawet kilka dni. Jajka niezimujące mają z reguły czas wyklucia od 2 do 3 tygodni, także spokojnie nadają się do przesyłania pocztą. Jajka umieszcza się w przezroczystych wężykach z tworzywa zatkanych watą.

 

Teraz o poczwarkach. Trzeba pamiętać, że im większe poczwarki wyślemy pocztą, tym bardziej są one narażone na przeciążenia i uszkodzenia. Można je ewentualnie dobrze zabezpieczyć przeciw stłuczeniom i zgnieceniom. W przypadku poczwarek - czas nie jest już tak ważny. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z poczwarkami zimującymi, czy nie, to ich czas wykluwania jest na tyle duży, że spokojnie można je wysyłać pocztą. Oczywiście wysyłający musi mieć pewność, że poczwarka nie posiada jeszcze oznak zwiastujących zbliżającego się wyklucia. Może to być na przykład słaby, ciemniejący rysunek skrzydeł. Wtedy poczwarka nie nadaje się do wysyłki.

Pamiętajmy jednak, że większość poczwarek porusza się, a zatem należy to uwzględnić przy ich wysyłaniu i przewożeniu. Ruchy wykonywane przez poczwarkę nie mogą spowodować zaplątania się w cokolwiek lub uszkodzenia innej poczwarki. Najlepiej każdą z poczwarek owinąć w kawałek bibułki i spiąć na obu końcach.

Podsumowując, kupowanie jak i sprzedawanie materiałów do hodowli wymaga staranności i poświęcenia. Czasem potrzebne nam również będzie doświadczenie logistyczne, dzięki któremu możemy zgrać w czasie kupno roślin pokarmowych i materiałów do hodowli.

To by były podstawowe zasady jakimi należy się kierować. Pozostałe elementy należy wypracować samemu. Nie ulega jednak wątpliwości fakt, że kupowanie musi być ściśle związane i skoordynowane z warunkami hodowli jakie sobie założymy. A te zależą od niczego innego, jak od gatunku motyla jakiego chcemy hodować. Po przeprowadzeniu kilku do kilkunastu hodowli - dojdziemy do wprawy i dopracujemy każdy element procesu jakim jest hodowla motyli. 

 

Linki do wszystkich sklepów i giełd znajdują się w dziale "Polecane strony".

 

Jeśli kupujemy w obcej walucie, poniższa tabelka z obecnymi kursami walut może okazać się przydatna.

Kursy Walut NBP

 

Niewłaœciwy folder: ../strony_new/pictures/inne/shops
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Aktualnie online
· Gości online: 1

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 170
AutoZone by Fusion-Style.Ro2,547,435 Unikalnych wizyt