Kwiecień 03 2020 01:02:42
Język
Nawigacja
Attacus caesar
Rodzina:  Saturniidae
Podrodzina:  Saturniinae
Rodzaj:  Attacus (Linnaeus, 1767)
Gatunek:  caesar (Maassen & Weymer, 1872)
Nazwa polska
lub dosł. tłum.: 
 Pawica atlas ? cesarska
Nazwa angielska:  -
Opis:  

        Gatunek endemiczny z południowych Filipin. Zmienność w obrębie gatunku również spora. Intensywność ubarwienia ma bardzo różne nasilenie, i `produkuje` skrzydła od pomarańczowych do ciemnobrązowych. Charakterystyczne cechy imago to oliwkowe ubarwienie oraz niespotykanie małe okienka na przednich skrzydłach u samców. Niekiedy występują tylko maleńkie, 3 - 4 kilkumilimetrowe oczka. Dymorfizm płciowy u tego gatunku skutkował nazwaniem samca synonimem imperator. Do tej pory, mimo sprostowania, nazwa ta jest używana zamiennie z caesar - głównie przez hodowców i sprzedawców tego motyla.

 

        Czasem można się spotkać z ciekawą formą barwną tego gatunku. Górne skrzydła są oliwkowe a dolne pomarańczowo - brązowe. Całe imago wygląda tak, jakby zostało "sklejone" z dwóch gatunków. Ów przypadek odnotowano tylko u A. caesar. Ciekawe jest jednak to, że niewiele źródeł o tym informuje.

 

        Kolejną ciekawostką jest to, że materiały odłowione z natury wykazują niespotykaną skłonność do osiągania dużych rozmiarów, większych niż A. atlas. Jak widać jest to gatunek najbardziej rozpoznawalny wśród rodzaju Attacus. Nie tylko jeśli chodzi o ubarwienie dorosłych stadiów, ale również ze względu na jasnoczerwone zabarwienie przetchlinek u gąsienic, które występuje tylko u A. caesar.

 

        Nazwa tego attacusa, która niejako ma kontynuować tradycję nazewnictwa pawic opartego na mitologii greckiej i rzymskiej, tym razem ma związek z historią. Zarówno cezar jak i imperator były tytułami nadawanymi odpowiednio cesarzom i zwycięskim wodzom w czasach republiki rzymskiej. Cezar to panujący, władca. Patrząc na żywe, siedzące imago tego przpięknie ubarwionego motyla - nie sposób się z tym nie zgodzić.

 

Czas lotu:  I - III, V - VIII, XI - XII
Ilość jaj:  -
Rozpiętość skrzydeł [mm]:  240 - 270
Poczwarka,
rozmiar / waga. [mm]/[g]: 
 M: 53,0 x 25,0; F: 55,0 x 24,0
Rośliny: 
Awokadołac. : Persea americana
pl.   : Awokado
, Cytrusłac. : Citrus
pl.   : Cytrus
, Jagodlin wonnyłac. : Canangium odoratum
pl.   : Jagodlin wonny
, Ligustrłac. : Ligustrum
pl.   : Ligustr
... więcej po zalogowaniu
Polski
Łaciński
Rośliny polecane: 
Polski
Łaciński
Poziom trudności: 
Imago: attacus caesar attacus caesar
Mapa została wyłączona.
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Aktualnie online
· Gości online: 1

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 168
AutoZone by Fusion-Style.Ro1,101,393 Unikalnych wizyt